REKLAMA
 news
 
Rzecznik pyta policję o kibiców Widzewa. Policja odpowiada
 
Środa, 9. października 2019, godz. 18:21; źródło: RPO / Policja
"Czy kibice Widzewa Łódź nie mają prawa oglądać wyjazdowych meczów swej drużyny?” - takie pytanie postawił policji rzecznik praw obywatelskich. Jest to efekt skarg fanów łódzkiego klubu w sprawie kierowania przez policję zaleceń do rywali Widzewa, by ci nie wpuszczali fanów klubu z Łodzi. To miało prowadzić do ograniczenia możliwości uczestnictwa w imprezach sportowych z uwagi na miejsce zamieszkania.

Jak czytamy w komunikacie RPO, „w ocenie Rzecznika takie ograniczenie może stanowić przejaw nierównego traktowania, zakazanego na mocy art. 32 Konstytucji. Pogląd taki jest podzielany również przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - tak odpowiedział on RPO w podobnej sprawie.”
REKLAMA


"Policja ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Niemniej jednak jej działania nie mogą prowadzić do ograniczania konstytucyjnych praw jednostki bez odpowiedniego upoważnienia ustawowego. Przepisy ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych nie przewidują zaś możliwości zakazu uczestnictwa w imprezie masowej z uwagi na miejsce zamieszkania.” - czytamy dalej. 

Zarazem rzecznik zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska do Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Ta dziś wydała swoje oświadczenie, które poniżej przytaczamy w całości:

W związku z publikacją zamieszczoną 8 października 2019 roku na portalu internetowym gazety „Rzeczpospolita” pt. „RPO: policyjne zalecenia dyskryminują kibiców z Łodzi” informuję, że nieprawdziwym jest stwierdzenie jakoby kluby piłkarskie w kraju dostawały od łódzkiej Policji zalecenia, aby nie wpuszczać na stadiony kibiców Widzewa Łódź. Co do zasady, Komenda Miejska Policji w Łodzi ogranicza swoją korespondencję z klubami sportowymi do przypadków wskazanych w ustawie z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

Powyższe dotyczy korespondencji z klubami działającymi na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Celem takich korespondencji jest między innymi właściwe przeprowadzenie procesu opiniowania wniosków o wydanie opinii Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi o których mowa w przywołanej ustawie, wystąpień o uzupełnienia dokumentacji przy rozpatrywaniu ww. wniosków, czy też zaproszeń przedstawicieli klubów na odprawy przed poszczególnymi zabezpieczeniami. Stanowczo należy podkreślić, że Komenda Miejska Policji w Łodzi nie wydaje zaleceń czy rekomendacji dla klubów na terenie kraju.

Korespondencja wysyłana w związku z meczami wyjazdowymi łódzkich klubów służy jedynie do wymiany informacji pomiędzy jednostkami policji zainteresowanymi realizacją zabezpieczenia.  Jest regulowana przepisami wewnętrznymi i ma charakter analizy zagrożeń. Podkreślenia wymaga fakt, że dokumentacja ta służy wyłącznie do użytku wewnętrznego i również nie zawiera rekomendacji dla klubów co do sposobu postępowania z kibicami przyjezdnymi.

Do chwili obecnej do Komendy Miejskiej Policji w Łodzi nie wpłynęło zapytanie Rzecznika Praw Obywatelskich w opisywanej sprawie, w związku z czym szczegółowe ustosunkowanie się  do zarzutów podniesionych w przedmiotowej skardze będzie możliwe po zapoznaniu się z jej treścią.


Przypomnijmy tylko, że w 2018 roku Rzecznik Praw Obywatelskich musiał zareagować w podobnej sprawie, gdy Ursus Warszawa odmówił sprzedaży wejściówek fanom z Łodzi. Zakazem objęci zostali kibice indywidualni, którzy wykazali zameldowanie poza województwem mazowiecki… Do doprowadziło władze tego trzecioligowca do zmiany praktyki. Czy tak będzie i teraz? 

PK
 
 
 
 
 

REKLAMA
 Najnowsze komentarze
 
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy i skomentuj!
 
 
REKLAMA